Blog

Historia heavy metalu

Dla wielu ludzi heavy metal to po prostu agresywna, ostra muzyka, z głośnym często niezrozumiałym śpiewem. Jednakże istnieje wiele rodzajów tego gatunku muzycznego, a samo pojęcie „heavy metal” jest bardzo szerokie.

Początki heavy metalu

Heavy metal ma swe początki w latach 70’ ubiegłego wieku, kiedy to Judas Priest zaczął grać ciężką i ostrą muzykę. Podobną muzykę zaczął też wtedy grać zespół Moterhead. Zbiegło się to ze stopniowym spadkiem zainteresowania nurtem hard rocka, a następnie punk rocka, dzięki czemu heavy metal trafił na niszę, którą stopniowo zaczął zapełniać.

Na początku lat 80’ heavy metal rozwijał się jeszcze szybciej, by przyciągnąć do siebie wielu nowych fanów, którzy z czasem utworzyli odrębną subkulturę. Wtedy to na popularności zyskały takie zespoły jak Raven, Tank, czy legendarny dziś Iron Maiden. Heavy metal był w tych latach popularnym nurtem w Europie, zwłaszcza w krajach skandynawskich. Mniejszym zainteresowaniem cieszył się zaś w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec lat 80’ wielkie sukcesy świeciły zaś takie zespoły jak Metallica, Slayer, czy też Sodom. Wtedy to wzrosło znaczenie podgatunków heavy metalu, takie jak speed metal, czy trash metal.

Heavy metal w latach 90’ i XXI wieku

Lata 90’ to kontynuacja wzrostu popularności podgatunków heavy metalu. Wraz z pojawieniem się kultowej Nirvany, z charyzmatycznym liderem zespołu, listy przebojów oponowały zespoły grające tzw. grunge.

Pierwsza połowa lat 90’ należała właśnie do Nirvany oraz Metalliki. Jednak już pod koniec ubiegłego wieku na popularności zyskały zespoły grające tzw. nu metal, do których zalicza się Linkin Park, Papa Roach, czy też Limp Bizkit.

Z początkiem XXI wieku rozwinął się z kolei metalcore, tj. połączenie heavy metalu z hardcore punkiem. Swe sukcesy święciły także zespoły grające ekstremalny podgatunek heavy metalowe, czyli deathcore.

fusion