Blog

Czemu System of a Down to unikatowy zespół?

System of a Down to amerykański zespół wykonujący muzykę heavy metalową. Grupa została założona w 1994 roku w Kalifornii, przez twórców pochodzących z Armenii. Zespół szybko zyskał status kultowego, by nieoczekiwanie zawiesić działalność w 2006 roku. System of a Down wznowił jednak działalność w roku 2010.

Co wyróżnia muzykę System of a Down?

Utwory System of a Down dotyczą takiej tematyki jak uzależnienia od narkotyków, sytuacja polityczna, zraniona miłość oraz stosunki seksualne. Teksty krytykują także patologie społeczne, globalizację i powody działań wojennych oraz skalę ich ofiar śmiertelnych.

Warstwa muzyczna zespołu jest bardzo oryginalna. Wyróżnia ją charakterystyczny i mocny głos wokalisty oraz ostra i agresywna oprawa instrumentalna. Krytycy nie są zgodni co do jednoznacznego kategoryzowania gatunku wykonywanego przez zespół. Na ogół stwierdza się, że System of a Down gra nu metal, metal alternatywny, metal progresywny, metal awangardowy, a nawet hard rock.

System of a Down jest znany bowiem z częstego eksperymentowania z muzyką heavy metalową. W swych utworach zespół wykorzystuje różnorodną gamę instrumentów, w tym nietypowych, takich jak gitary akustyczne, czy też gitary barytonowe. W konsekwencji zespół doczekał się opinii nowatorskiego i unikalnego, którego nie można zaszufladkować w jeden konkretny gatunek muzyczny.

fusion