Blog

Dlaczego Metallikę uważa się za wybitny zespół?

Metallica to legendarny zespół trash metalowy, który szerszej publice znany jest głównie ze swoich ballad metalowo-rockowych takich jak „Nothing Else Matters”, czy też „Unforgiven”. Jednakże jest to także zespół, który znacznie przyczynił się do rozwoju trash metalu, jak i całego heavy metalu. Metallica osiągnęła także ogromny sukces komercyjny.

Jakie są okoliczności utworzenia i wzrostu popularności Metaliki?

Zespół powstał w 1981 roku w Los Angeles. Z początku w jego skład wychodził jedynie James Hetfield (gitarzysta i wokalista) oraz Lars Ulrich (perkusista). Przez pierwsze lata działalności skład zespołu podlegał jednak ciągłym zmianom.

Metallica pierwszą płytę wydała w 1983 roku, mimo dobrych recenzji, nie osiągnęła ona jednak spektakularnego sukcesu. Po jej wydaniu zespół przeprowadził się do New Jersey. W 1984 wydany został drugi album zespołu, który cieszył się wielką popularnością.

Od tego momentu Metallica zaczęła jeździć regularnie na trasy koncertowe, tworzyć kolejne płyty, zyskiwać popularność oraz branżowe nagrody. Naprawdę przełomowy był jednak 1991 rok i wydanie albumy pod tytułem „Metallica”. Płyta okazała się ogromnym sukcesem komercyjnym, szczególnie jak na zespół heavy metalowy. To właśnie, z tej płyty podchodzą najpopularniejsze utwory Metalliki, takie jak:

  • „Enter Sandman”
  • „The Unforgiven”
  • „Nothing Else Matters”
  • „Sad But True”.

W późniejszych latach Metallika odnosiła już nieco mniejsze sukcesy, jednak gra do dziś (z przerwami) i na stałe wpisała się w historię heavy metalu i ogólnie muzyki. Metallica ma nadal wielu wiernych fanów rozsianych po całym świecie.

Znacznie Metalliki w heavy metalu

Metallikę zalicza się i do Wielkiej Czwórki Trash Metalu, ponieważ zespół ten rozwinął gatunek trash metalu. W latach 90’, Metallika swym innowacyjnym podejściem do muzyki metalowej, wyniosła ją na wyższy poziom i przyciągnęła do całego gatunku muzycznego, wielu nowych fanów.

fusion