Blog

Jaka jest specyfika trash metalu?

Thrash metal jest podgatunkiem muzyki heavy metalowej charakteryzującej się agresją, bardzo szybkim tempem oraz intensywnym wykorzystaniem gitary. Gatunek ten powstał w latach 80’ ubiegłego wieku, a jej najbardziej znanym przedstawicielem jest kultowa Metallica.

Czym jest trash metal?

Na ogół trash metal kojarzony jest z długimi gitarowymi solówkami połączonymi z krzykliwym wokalem oraz intensywną perkusją. Tempo muzyki jest zaś bardzo szybkie. W konsekwencji muzyka ta wydaje się agresywną odmianą heavy metalu. Zdecydowana większość słuchaczy trash metalu to mężczyźni. Panuje również opinia, że praktycznie żaden inny gatunek muzyczny nie ma tak oddanych fanów, jak fani zespołów heavy metalowych.

Mimo często tak surowej warstwy instrumentalnej, teksty utworów trash metalowych sięgają często po trudną tematykę, taką jak:

  • Wojny i polityka
  • Morderstwa oraz samobójstwa
  • Patologie społeczne takie jak korupcja, czy nierówności społeczne
  • Uzależnienia, choroby oraz problemy egzystencjonalne

Większość tekstów trash metalowych ma zaś wydźwięk pesymistyczny.

Jaka jest geneza trash metalu?

Trash metal powstał w latach 80’ i to właśnie wtedy cieszył się największą popularnością. Ten podgatunek heavy metalu był szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, skąd wywodzą się prekursorzy i najbardziej legendarne zespoły, grające tę muzykę, czyli Anthrax, Megadeth, Metallica i oraz Slayer.

fusion