Blog

Geneza metalu gotyckiego

Gothic metal, zwany też w Polsce metalem gotyckim, to gatunek łączący heavy metal z gotyckim rockiem. Gatunek ten powstał we wczesnych latach 90’ ubiegłego wieku. Jego teksty są z reguły mroczne, a czasem nawet depresyjne.

Jakie zespoły są prekursorami gothic metalu?

Brytyskie Paradise Lost (to od nazwy ich albumu wzięła się nazwa „gothic metal”) oraz Anathema są uważani za pierwsze zespoły grające muzykę określaną jako ghotic metal, grały ją już na początku lat 90’. Pod koniec XX wieku gotycki metal był również wykonywany przez takie znane zespoły, jak Nightwish, czy Within Temptation.

W XXI wieku gotycki metal stał się szczególnie popularny w krajach skandynawskich, a szczególnie w Finlandi skąd pochodzą takie zespoły jak Entwine, czy Poisonblack. Dużą renomą cieszył się także holenderski zespół The Gathering, który z czasem jednak zaczął grać muzykę bliższą trip rockowi niż gothic metalowi. Metal gotycki stał się także bardziej symfoniczny, za sprawą takich zespołów jak Epica, czy też Sirenia. W ostatnim 10-leciu niektóre zespoły, a w szczególności Within Temptation osiągnęły komercyjne sukcesy, co jednak nie spodobało się ich ortodoksyjnym fanom.

Czym charakteryzuje się gothic metal?

Muzyka gotycka charakteryzuje się mroczną, wręcz ciemną i ponurą atmosferą. Nie brak w niej także dramaturgii, melancholii, romantyzmu oraz namiętności. Warstwa wokalna w metalu gotyckim ma ogromne znaczenie. Sukcesy w tej dziedzinie odnosili wokaliści, ale co dość nietypowe dla heavy metalu również i wokalistki.

Teksty piosnek są dość różnorodne, od treści dotyczącej wampirów i stworzeń z horrorów, po romantyczne utwory pełne symboliki oraz osobistych doświadczeń autorów.

fusion