Blog

Czym jest subkultura metalowców?

Subkultura metalowców opiera się na muzyce heavy metalowej. Jednak członków tej subkultury łączą nie tylko zamiłowania muzyczne, ale również wiele innych charakterystycznych elementów, takie jak wygląd, czy też pewne idee.

Jacy ludzie najczęściej są fanami heavy metalu?

Współczesny, typowy fan muzyki ciężkiej to młody człowiek (często nastolatek) pochodzący ze średniej klasy społecznej. Poznać ich można po charakterystycznym wyglądzie: zwykle są oni ubrani na czarno, posiadają oryginalne fryzury, a ich ubiór zdobią naszywki z nazwami ulubionych zespołów. W dzisiejszych czasach fan metalu nosi także ciemne buty np. glany.

Warto jednak wiedzieć, że ze względu na ewolucję tego gatunku muzycznego oraz mnogości podgatunków, wygląd fanów heavy metalu ulega cyklicznym zmianom. Pod koniec lat 70’ typowy metalowiec miał długie włosy, czarne jeansy, ramoneskę oraz jasne obuwie.

Subkultura, a światopogląd metalowców

O ile większość członków subkultury metalu wygląda podobnie, o tyle ich styl bycia oraz światopogląd są różne, a nawet zupełnie odmienne. Wiąże się to z różnymi podgatunkami oraz nurtami muzycznymi. Przykładowo, w wielu tekstach utworów heavy metalowych można usłyszeć nawiązania do praktyk satanistycznych oraz okultystycznych, są jednak także teksty wychwalające religię chrześcijańską.

Członkowie tej subkultury podkreślają także swą dużą odmienność od innych subkultur. Popularne wśród metalowców jest kwestionowanie autorytetów powszechnie szanowanych ludzi. W Polsce wzrost popularności heavy metalu przypadał na lata 80’ i zmiany ekonomiczne i społeczne. Bycie członkiem subkultury metalowców było często wyrazem sprzeciwu wobec panującej wtedy sytuacji politycznej.

Można się też spotkać z opinią, że metalowcy to zupełnie wyizolowana grupa społeczna, która nie chce mieć nic wspólnego z kulturą masową. Z tego powodu typowy przedstawiciel tej subkultury wymaga od zespołów, których jest fanem, by te nie były częścią szeroko pojętego show-biznesu.

Kupowanie płyt i uczestnictwo w koncertach to obowiązek każdego metalowca

Żeby być postrzeganym jako członek subkultury metalowej przez pozostałych członków, konieczne jest uczestnictwo na koncertach granych przez zespoły metalowe oraz kupowanie heavy metalowych płyt. Współcześnie ważne jest także uczestnictwo w e-świecie heavy metalu i np. udzielanie się na forach internetowych, o tematyce tej muzyki.

Gdzie żyje najwięcej metalowców?

Najwięcej członków subkultury heavy metalu żyje w Europie, a szczególnie w krajach Skandynawskich. Jednakże współcześnie fanów tej muzyki można znaleźć praktycznie w każdym kraju na świecie. Heavy metal jest popularny np. w Korei Południowej, Japonii, Brazylii, Argentynie, czy nawet w niektórych krajach bliskiego wschodu.

fusion