Blog

Wpływ heavy metalu na psychikę słuchaczy

Wpływ muzyki heavy metalowej na psychikę słuchaczy był obiektem wielu badań i kontrowersji. Temat ten jest o tyle istotny, że nie brakuje legendarnych wykonawców tej muzyki takich jak Chester Bennington z Linkin Park, czy też Kurt Cobain z Nirvany, którzy popełnili samobójstwo.

Badania dotyczące wpływu heavy metalu na zdrowie psychiczne

Wiele przeprowadzonych badań wskazuje na korelację pomiędzy słuchaną muzyką, a osobowością danej osoby. Część z nich wskazuje, że słuchanie heavy metalu odbija się nie korzystnie na psychice. Można spotkać się z badaniami, które sugerują, że słuchacze tej odmiany muzyki częściej cierpią na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, stany lękowe, poważne choroby psychiczne, a nawet skłonności samobójcze.

Za powód takiej sytuacji wskazuję się na ogół ciężki, mroczny i depresyjny wpływ heavy metalu na psychikę. Z drugiej jednak strony, trudno jednoznacznie potwierdzić wiarygodność tych badań oraz związek przyczynowo–skutkowy.

Samobójstwo Kurta Cobaina

Faktem jest, że samobójstwo popełniło wielu muzyków heavy metalowych. Najgłośniejszy jest tutaj przypadek domniemanego samobójstwa lidera Nirvany, czyli Kurta Cobaina. Samobójstwa domniemanego, ponieważ do dziś powstają teorie spiskowe na temat przyczyn jego śmierci.

Wedle policyjnych ustaleń 5 kwietnia 1994 roku Kurt Cobain, za pomocą strzelby dokonał samobójstwa. Ciało zaś zostało znalezione dopiero trzy dni później w jego domu. Jednakże okoliczności śmierci nie są do końca potwierdzone. W ciele lidera Nirvany znaleziono bowiem ogromne ilości narkotyków (po których mógłby nie być w stanie podnieść strzelby i jej odpowiednio wycelować), a na broni nie wykryto jego odcisków palców. Część źródeł podaje także informację, że jego karta kredytowa została użyta, już po dacie jego śmierci. Temat domniemanego samobójstwa Kurta Cobaina doczekał się nawet książki. Do dziś wielu jego fanów uważa, że został on zamordowany.

Warto jednak zauważyć, że w swojej twórczości Kurt Cobain nawiązywał do depresyjnych i autodestrukcyjnych tematów. Jeden z jego słynniejszych utworów nazywa się “I hate myself and I want to die”, co oznacza „Nienawidzę siebie i chciałbym umrzeć”. Wokalista zostawił także list pożegnalny.

Niestety śmierć lidera Nirvany pociągnęła za sobą falę samobójstw jego oddanych fanów i wzmożone dyskusje na temat potencjalnie negatywnego wpływu muzyki heavy metalowych, na jej słuchaczy. Fani, którzy popełnili samobójstwo, wskazywali w listach pożegnalnych, że w ten sposób chcieli oddać hołd swojemu idolowi i nie mogli poradzić sobie z bólem, po jego odejściu.

Samobójstwo Chestera Benningtona

Podobna historia była udziałem Chestera Benningtona lidera Linkin Park, zespołu mającego miliony fanów na całym świecie. Popełnił on samobójstwo poprzez powieszenie się w lipcu 2017 roku. Miało to miejsce w jego luksusowej rezydencji. Muzyk ten mimo posiadania dość szczęśliwej rodziny i ogromnych sukcesów zawodowych, cierpiał na przewleką depresję. Także i w przypadku jego śmierci część fanów doszukuje się teorii spiskowych i uważa, że ktoś przyczynił się do jego śmierci.

Na szczęście w przypadku tej śmierci samobójczej nie doszło do fali kolejnych samobójstw jego fanów, podjęto za to szeroką debatę, na temat walki z depresją.

fusion