Blog

Czy nu metal zalicza się do heavy metalu?

Jako podgatunek heavy metalu, nu metal charakteryzuje się ciężkim gitarowym brzmieniem, który ma dużo wspólnego z death metalem, rap metalem oraz trash metalem. Ten nurt muzyczny czerpie jednak inspirację również z innych gatunków, takich jak hip-hop, rock alternatywny, funk, czy industrial.

Jaka jest geneza nu metalu?

Nu metal rozwinął się dzięki takim zespołom jak Korn (który jako pierwszy nagrał album sklasyfikowany jako nu metal), Linkin Park, Limp Bizkit, Kid Rock, Papa Roach, Staind czy też Statis-X. Do legend tego gatunku muzycznego zaliczyć można także Slipknot oraz Deaftones.

Gatunek powstał w połowie lat 90’ ubiegłego wieku, by z miejsca stać się bardzo popularnym w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie. Najpopularniejsze zespoły grające trash metal szybko osiągnęły także sukces komercyjny. Jednakże już na początku XXI wieku popularność tego nurtu muzycznego zaczęła szybko maleć. Mimo to, takie zespoły jak Linkin Park, Korn, Slipknot, czy też Papa Roach do dziś cieszą się olbrzymią sławą, ich styl jednak zmienił się przez lata i znacząco odbiegł od klasycznego nu metalu.

W jaki sposób gra się muzykę nu metalową?

Klasyczny nu metal to muzyka oparta na gitarowych riffach i duża rytmiczność, za którą odpowiedzialni są głównie basiści i perkusiści. Odróżnia to nu metal, od większości podgatunków heavy metalu.

Style wokalne są zaś różnorodne, wokaliści śpiewają, krzyczą, stosują growl i rapują. Często też używają różnych stylów, w czasie wykonywania jednego utworu. Poszczególne zespoły różnią się pod tym względem. Przykładowo Linkin Park zwykle rapuje (a nawet współtworzy utwory z raperami, takimi jak Jay-Z), podczas gdy już wokalista Staind nigdy nie wykorzystuje rapu w swoich utworach.

Liryka nu metalu opiera się głównie na tematach egzystencjonalnych, takich jak:

  • Strach, tęsknota, ból i cierpienie
  • Porzucenie, zdrada, samotność
  • Uzależnienia i przemoc

Jako że nu metal jest hybrydą heavy metalu z innymi gatunkami muzycznymi, to także wygląd i wizerunek zespołów nu metolowych jest nieco inny niż reprezentantów pozostałych podgatunków heavy metalu. Zazwyczaj fani nu metalu są ubrani w luźne spodnie (jeansy lub dresy), koszule sportowe, duże bluzy oraz czapki z daszkiem.

Fryzury wykonawców, (jak i fani nu metalu) są różnorodne. Na koncertach można spotkać osoby o długich włosach, ale także ludzi z dredami, albo łysych. To co łączy wielu fanów nu metalu, to bujne brody, kolczyki oraz liczne tatuaże. Sporo zależy od tego, jakiego zespołu fanem jest dana osoba. Na koncertach Staind spotkać można wielu ludzi o wyglądzie przypominającym fana innych podgatunków heavy metalu, czyli osoby ubrane na czarno i mające długie włosy. Na koncercie Limp Bizkit pojawia się zaś dużo ludzi z dredami bądź ubranych na sportowo.

Kontrowersje wokół nu metalu

Ze względu na mieszanie różnych stylów muzycznych, wielu ortodoksyjnych fanów heavy metalu nie uznaje zespołów grających nu metal (takich jak np. Limp Bizkit) za „prawdziwe” zespoły heavy metalowe.

fusion