Blog

Czym wyróżnia się muzyka grunge?

Grunge to styl muzyczny wywodzący się z heavy metalu, którego szczyt popularności sięga lat 90’, kiedy to kultowe utwory nagrywał np. zespół Nirvana. Zdecydowana większość zespołów grających ten typ muzyki, wywodziła się z okolic Seattle. Choć obecnie ten gatunek cieszy się niską popularnością, to jednak wciąż wielu fanów wraca do muzyki grunge nagrywanej w ostatnim dziesięcioleciu poprzedniego wieku.

Czym jest grunge?

Grunge czerpie inspirację z:

  • heavy metalu – poprzez użycie przesterowanych gitar,
  • hardcore punka – duży dynamizm utworów, dość surowa linia melodyczna, ponury klimat
  • rocka niezależnego – surowość formy.

Duże znaczenie w grunge ma także tekst i jego przekaz, który dość często jest skrajnie pesymistyczny. Liryka grunge jest wręcz mroczna i ponura, przepełniają ją negatywne emocje takie jak:

  • Nienawiść, w tym nienawiść do samego siebie (np. Nirvana – „I hate myself and I want to die)
  • Złość i gniew
  • Frustracja, agresja oraz autodestrukcja

Ciężka tematyka utworów grunge jest typowa dla wielu podgatunków heavy metalu. W przypadku grunge szczególnie duży nacisk jest jednak kładziony na problemy egzystencjonalne pojedynczego człowieka, mniej na tematykę społeczną. Grunge to także muzyka z dużą ilością ironii (szczególnie autoironii).

Początki grunge sięgają lat 80’ poprzedniego stulecia i rozwoju niezależnej wytwórni „Sub Pop”. W latach 90’ takie zespoły jak Nirvana, Pearl Jam, czy też Dirt Alice in Chains sprawiły, że gatunek stał się bardzo popularny w Ameryce, a później także i w Europie. Już pod koniec lat 90’ nastąpił zmierzch grunge, część zespołów się rozpadła (np. Nirvana poprzez tajemniczą śmierć swojego wokalisty), inne zaś zawiesiły swą działalność, albo też zmieniły styl granej muzyki.

Otoczka koncertowa grunge różniła się znacznie od pozostałych podgatunków heavy metalu. Członkowie zespołu ubrani byli dość zwyczajnie, czasem sprawiali wręcz wrażenie zaniedbanych. Same koncerty cechowała także prostota. Kluczowy był przekaz tekstowy i wysoki dynamizm muzyki. Otoczka teatralna, szokujące zachowania wokalistów oraz stosowanie efektów wizualnych było zaś marginalne.

Jaki był wpływ grunge na postrzegania świata?

Tak jak wiele podgatunków heavy metalowych, tak i grunge wzbudzał spore kontrowersje. Utwory z tego nurtu pielęgnowały negatywne emocje, szczególnie w stosunku do samego siebie. Muzyka miała aż tak wielki wpływ na słuchaczy, że po samobójczej śmierci Kurta Cobaina, czyli lidera legendarnej Nirvany, przez Amerykę przetoczyła się fala samobójstw jego fanów. Odbierali oni sobie życie, jako gest solidarności ze swoim idolem. W listach pożegnalnych wskazywali także na to, że nie mogli sobie poradzić z bólem, po śmierci Cobaina. Temat destrukcyjnego wpływy muzyki takiej jak grunge, na skrajnie destrukcyjne zachowania słuchaczy, do dziś pozostaje przedmiotem licznych dyskusji.

fusion