Blog

Czemu Sabaton jest szczególnie ceniony przez Polaków?

Sabaton to szwedzki zespół heavy metalowy, którego twórczość jest bardzo popularna na całym świecie. W Polsce Sabaton jest kojarzony przez szeroką publiczność, jako zagraniczny twórca utworów, wychwalających polskich bohaterów wojennych.

Jaka jest geneza Sabatonu?

Sabaton, tak jak wiele znakomitych zespołów heavy metalowych, pochodzi ze Skandynawii. Ten szwedzki zespół został założony w mroźnym mieście Falun. Mimo tego, muzyka Sabatonu jest bardzo energetyczna i motywująca. Za założycieli zespołu uważa się Joakima Brodéna oraz Pär Sundströma, którzy na początku grali jako zespół pod nazwą „Aeon”. Następnie dołączyli do nich Rikard Sundén i Oskar Montelius, grający na gitarach, a także perkusista Richard Larsson. W 1999 roku zmienili nazwę zespołu właśnie na Sabaton.

Do dziś zespół nagrał blisko 10 płyt, z których większość została dość chłodno przyjęta przez krytyków muzycznych. Mimo tego, zespół ma wielką rzeszę oddanych fanów na całym świecie, w tym także w Polsce.

Dlaczego Sabaton jest uwielbiany przez Polaków?

Zespół znany jest z podejmowania nietypowych tematów, w tekstach swych utworów, takich jak historie wojenne. Sabaton nagrał utwory wychwalające waleczność Polaków, podczas wojen oraz zdarzeń historycznych:

  • utwór „40:1”, który wychwala bohaterską postawę żołnierzy z Polski podczas bitwy pod Wizną
  • utwór „Uprising”, którego tematyka dotyczy Powstania Warszawskiego. W tym utworze wokalista zespołu śpiewa nawet fragment w języku Polskim
  • utwór “Inmate 4859”, oddający hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

Zespół bardzo ciepło wypowiada się na temat Polaków w wywiadach i często przyjeżdża do naszego kraju na koncerty. Sabaton występował np. na Woodstocku, z którego został przygotowany materiał na koncertową płytę zespołu.

Sabaton przyjeżdża do Polski nie tylko w celu grania koncertów, ale również poznawania polskiej historii i kultury. Zespół odwiedzał między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie premierę miał wspaniały teledysk, do utworu „40:1”. W 2013 roku zespół zaś spotkał się z polskim Ministrem Obrony Narodowej i odebrał podziękowania, za sławienie polskich bohaterów na całym świecie.

fusion