Blog

Jaka jest specyfika death metalu?

Przez większość ludzi heavy metal postrzegany jest jako skrajnie ostry gatunek muzyczny. Death metal jest to zaś jego ekstremalna odmiana. Death metal, czyli po polsku „metal śmierci” powstał w latach 80’ poprzedniego stulecia, by po czasie wyewoluować na kilka kolejnych podgatunków.

Czym jest growl?

Cechą charakterystyczną death metalu jest specyficzna forma ekspresji wokalnej. Growl to bardzo agresywny śpiew, który brzmi zupełnie inaczej niż tradycyjny śpiew, czy też rap. Wykonując growl, nie wykorzystuje się tylko gardła, ale również fałd przedsionkowych. Jest to bardzo trudna technika wokalna, która wymaga precyzyjnej techniki i wielkiej wytrzymałości na zmęczenie strun głosowych. Growl jest wykonywany głównie przez mężczyzn.

Jaka jest specyfika death metalu?

Poza używaniem growlu, death metal cechuje także kilka innych czynników. Podkład muzyczny jest ciężki i agresywny, a tworzy się go, na bazie pracy gitar orz perkusji. W death metalu często wykorzystuje się także dodatkowe dźwięki np. głosy zwierząt, krzyki, czy też szum wody, czy bicie dzwonów.

Death metal charakteryzuje się też dążeniem do skrajności. Muzyka jest krańcowo agresywna i przerażająca, gitary są radykalnie przesterowane, a perkusja niezwykle głośna. Typowe dla death metalu są także: zmienność tempa utworu i zaskakiwanie słuchaczy. Celem tych zabiegów jest wywołanie możliwie ekstremalnego klimatu i przerażenia wśród słuchaczy. Teksty death metalu są też często skrajnie pesymistyczne i poruszają ekstremalną tematykę związaną ze śmiercią oraz patologami społecznymi, takie jak:

  • Eutanazja i aborcja
  • Zbrodnie wojenne, morderstwa (w tym zabójstwa dzieci)
  • Potwory i demony
  • Gwałty, ciężkie pobicia

Death metal, a pozostałe podgatunki heavy metalu

Death metal wywodzi się z heavy metalu i jest podgatunkiem trash metalu. Jednakże sam death metal także można podzielić na kolejne podgatunki, do których zaliczyć można brutal death metal, death and roll, death doom, melodic death metal i kilka innych.

Początki i historia death metalu

Zespół Venom postrzegany jest jako prekursor kilku podgatunków heavy metalu, w tym właśnie death metalu. Za pioniera death metalu uważa się też legendarny zespół Slayer.

Death metal stał się szczególnie popularny w Ameryce, na przełomie lat 80’/90’ ubiegłego wieku, wraz z wybiciem się takich zespołów jak Dark Tranquility, At the Gates, czy In Flames. W latach 90’ death metal wyewoluował na kolejne podgatunki, które stawały się coraz popularniejsze także w Europie. Jednakże klasyczny death metal nigdy nie stał się przodującym podgatunkiem heavy metalu.

fusion