Blog

Specyfika brzmienia muzyki heavy metalowej

Mimo tego, że jest bardzo dużo różnych podgatunków heavy metalu, to w tej muzyce można znaleźć wiele charakterystycznych cech pod względem warstwy instrumentalnej.

Gitarzysta i wokalista podstawą zespołu heavy metalowego

Klasyczny heavy metal jest bardzo głośną muzyką z wydatnym brzmieniem gitar oraz szybką rytmiką. Duże znaczenie mają także basy oraz agresywna warstwa wokalna. Rzadziej używane są instrumenty klawiszowe, czy też wszelkiego rodzaju syntezatory.

Podstawą heavy metalu są właśnie gitary, a znaczenie gitarzysty w zespole jest równie duże, co wokalisty. Odróżnia to ten gatunek, od wielu innych, gdzie to zawsze wokalista pełni rolę niekwestionowanego lidera. Gitara używana w utworach heavy metalowych jest zaś odpowiednio przesterowana, aby uzyskać charakterystyczny, ostry dźwięk.

Często też zespoły heavy metalowe używają gitar basowych, które zwykle mają współgrać z brzmieniem gitary głównej. Zwykle niedocenianą postacią w zespole heavy metalowym jest perkusista, który musi wykazać się wielkimi zdolnościami manualnymi oraz ogromną wytrzymałością na zmęczenie. Tym bardziej, że perkusista metalowy używa na ogół większej ilości elementów niż perkusista w klasycznym zespole rockowym.

O czym są teksty utworów heavy metalowych?

Teksty heavy metalowe są różnorodne. Często bywają mroczne i depresyjne, zdarzają się jednak także utwory wychwalające konkretną grupę ludzi np. bohaterów wojennych.

fusion